Naleśniki bezglutenowe 3xbez

Naleśniki bezglutenowe 3xbez

Naleśniki bezglutenowe robię od dawna, nigdy według konkretnego przepisu, ale zazwyczaj wychodzą 🙂Jakoś nigdy nie byłam przekonana do glutenu w diecie swoich synów. Co prawda pieczywo mieli wprowadzone „zwykłe”, ale dania (jeśli tylko wychodziły 🙂 ) przygotowywałam bezglutenowe.

Edit: 16.06.2017 – na oliwę okazało się, że syn ma nietolerancję, ale póki mógł stosowałam taką. Ma naprawdę bardzo delikatny smak, jest niewyczuwalna w daniach na słodko. Z oleju ryżowego zrezygnowałam na rzecz masła klarowanego (najczęściej używam tego, bo łatwo dostępne i tanie, ale jak ktoś ma możliwość to polecam kupować w szklanych opakowaniach np. takie) lub oleju kokosowego (i tu znowu rozbieżność między marzeniami a rzeczywistością 🙁 najczęściej używam tego, ale gdybym mogła to chętnie kupowałabym taki BIO).

Składniki (na 5-6 naleśników):

*Mąkę ryżową polecam wybierać z przekreślonym kłosem np. taką, bo zanieczyszczenie ryżu glutenem może być spore.

Przygotowanie:

Jeśli masz czas, ochotę (i możesz robić hałas rano) to białko możesz ubić osobno i dodać na końcu.

Jeśli nie, zblenduj białko razem z żółtkiem. Następnie dodaj olej/oliwę, przyprawy i ponownie zblenduj.

Na końcu dodaj wodę/mleko lub sok w takiej ilości aby uzyskać pożądaną konsystencję, czyli rzadkiej śmietany.

Ja jestem zwolenniczką dodawania tłuszczu do ciasta naleśnikowego a nie na patelnię, zwłaszcza w daniach dla dzieci. Dzieci mają większe zapotrzebowanie na kalorie z tłuszczu niż dorośli, nie trzeba go za wszelką cenę ograniczać.

Naleśniki smaż na patelni beztłuszczowej. Odkładaj na talerz i przykrywaj, aby były ciepłe, miękkie i nie pękały przy zwijaniu.

Dzisiaj podawałam je z serkiem kokosowo-cytrynowym dla młodszego syna oraz farszem mięsno-warzywnym dla starszego syna i dla siebie.

Jeśli istnieją jakieś przepisy na naleśniki bezglutenowe zgodne z dietą SCD to baaaardzo chętnie się z nimi zapoznam. Wrzucajcie linki 😉

One thought on “Naleśniki bezglutenowe 3xbez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *