Puree ziemniaczano-kalafiorowe 3xbez

Puree ziemniaczano-kalafiorowe rozeszło się tak szybko, że nie zdążyłam sfotografować 🙂 Nic dziwnego – najlepsze jest zaraz po przygotowaniu.Tym razem wersja tylko 3xbez, ale z każdym kolejnym razem planuję zmniejszać udział ziemniaków, aby finalnie uzyskać puree kalafiorowe SCD. Nasze zdrowie na pewno na tym skorzysta, bo kalafior ma wiele cennych właściwości, także ten ugotowany (a raczej uparowany), o czym więcej informacji znajdziesz tutaj.

Edit 31.05.2017 – wystarczyły zaledwie 3 razy, z każdym kolejnym razem zmniejszałam ilość ziemniaków, i teraz puree kalafiorowe zostało w pełni zaakceptowane przez obu moich synów. Męża z resztą też 🙂

Od tamtego czasu puree (inne niż ziemniaczane), towarzyszy nam niemal codziennie. Równie smaczne jest porowo-cukiniowe. W składzie puree jakie ostatnio robiłam uwzględniałam już takie składniki jak: kalarepę, rukolę, jarmuż, marchew, batat – generalnie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia… oraz alergie i nietolerancje dziecka.

Składniki (na 4-5 porcji):

Przygotowanie:

Ziemniaki obierz, umyj, pokrój na równe kawałki. Kalafiora pokrój na różyczki, dobrze przepłucz pod bieżącą wodą.

W jednym garnku ugotuj ziemniaki (na dole w wodzie) i kalafiora (na górze na wkładce do gotowania na parze).

Gotowanie zacznij od kalafiora, po czym po około 8 minutach wrzuć ziemniaki do wody. Dzięki temu warzywa w tym samym czasie będą gotowe.

Warzywa odcedź z wody i przełóż do garnka w którym gotowały się ziemniaki. Zblenduj na gładko z dodatkiem soli, pieprzu (kto może) oraz masła klarowanego. Na tym etapie można dodać koperek (u mnie mrożony). Można także posypać puree koperkiem bezpośrednio na talerzu. Dla małych dzieci polecam opcję pierwszą – koperek będzie bardziej miękki.

Puree ziemniaczano-kalafiorowe smakuje nam najbardziej z tradycyjnymi polskimi przysmakami np. kotletem schabowym w bezglutenowej panierce i surówką z kapusty kiszonej. Niemniej jednak możesz je stosować do wszystkiego z czym przed dietą łączyłaś/eś tłuczone ziemniaki 😉

 

 

 

2 thoughts on “Puree ziemniaczano-kalafiorowe 3xbez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *